Pigmendilaigud.

28.09.2015

Pigmendilaigud on nahas asetsevate rakkude - melanotsüütide häire.  Melanotsüüdid toodavad melaniini - pigmenti, mis kaitseb nahka UV-kiirguse kahjuliku mõju eest ning muudab naha tumedamaks. Pigmendilaigud nahal ei ole küll kahjulikud, kuid ebaühtlane nahatoon ning tumedad laigud annavad vanusele kohe mitu aastat juurde. Lisaks ei pruugi need tekkida ainult näole, vaid ka kätele, seljale, jalgadele ja muudele kehaosadele.

Pigmendilaikude tekkepõhjuseid on erinevaid, kuid peamised on:

  • Päevitamine – tehes seda kas liiga palju, külastades tihti solaariumit või korduvate päikesepõletuste korral on pigmendilaigud kerged tekkima. Ka ei pruugi nad kohe nähtavale tulla, vaid kui kahekümnendates eluaastates liigselt päevitada, võivad pigmendilaigud ilmneda alles kolmekümnendates - neljakümnendates elusaastates.

  • Ilma kaitseta päevitamine – Päikeselt tulev UV–kiirgus kahjustab naharakke ja DNA-d.

  • Nahakahjustused - nt. nooruses esinenud raske akne, haavad, laserdepilatsioon jmt.

  • Hormonaalsed muutused organismis (nt. rasedus, menopaus).

  • Kemikaalid - eriti tasub jälgida parfüüme, mis sisaldavad lõhnakinniteid.

Pigmendilaikude ennetamine:

Kõige lihtsam on pigmendilaikude tekkimise võimaluse puhul nende ennetamine. Ennetamise juures on oluline naha kaitsmine liigse päikese kiirguse eest. UV-kaitset sisaldavate toodete kasutamisega tasub alustada juba kevadel, kui ilmad pole veel soojaks läinud, kuid päike käib kõrgelt. Siis on ka pigmendilaikude tekkerisk kõige suurem. Kasutada võib näiteks kõrge kaitsefaktoriga päevakreeme. CNC Skincare sarjal on selleks hea toode päikesekaitsefluid, mida kasutatakse päevakreemi alla (vt e-poes CNC Skincare White Secret Sun fluid LSF50). 

Lisaks tuleks suvel kasutada kindlasti ka keskmisest kõrgema kaitsega päikesekaitsekreeme, vt Ella Baché päevitustooted e-poes või Sothys´e päevituskosmeetika ("Sothys tooted" alt), kuna päevitamise protsess, mille käigus saavutad pruuni jume, on tegelikult UV kiirguse abil naha põletamine. Eriti kahjulik on solaariumi päevitus, kuna sealt saadav UV kiirguse hulk on tunduvalt suurem kui päiksese poolt saadav kiirgus ning see kahjustab ning kuivatab nahka kiiremini. Nii tekivad kortsud ning pigmendilaigud nahale kiiremini ning ka nahavähi tekkeoht on kordades suurem.

Olemasolevate pigmendilaikude vähendamine, nahatooni ühtlustamine:

Kui laigud on nähtavad, siis nendega võitlemine on järjepidev töö, mis ei lõpe kunagi. Pigmendilaikude puhul tuleb kasutada pigmendilaike valgendavaid ja melaniini teket pärssivaid tooteid, mis ühtlustavad nahatooni ning vähendavad melaniini tootmist melanotsüütides. Salongis saab teha happekoorimist, teematlihvimist, mesoteraapiat spetsiaalse pigmendilaike vähendava seerumiga, aga kõige olulisem on kasutada ravitooteid kodus igapäevaselt ja selleks leiad e-poest "näohooldus" toodete alt spetsiaalsed ravikreemid pigmendilaikude raviks (CNC Skincare Contra Melin Repair cream, CNC Skincare White Secret Consentrate LSF15 ning CNC Skincare White Secret Day cream LSF15).